Usuwanie skutków nawałnic w powiecie jasielskim

27 czerwca 2020 r., po godz. 17.  przez teren powiatu jasielskiego przeszły cztery gwałtowne burze połączone z opadami deszczu, gradu i porywistym wiatrem.
Komendant powiatowy PSP w Jaśle powołał sztab, w skład którego weszli pracownicy komendy. Zostali ściągnięci do służby dodatkowi strażacy PSP i duża liczba zastępów OSP z terenu powiatu jasielskiego.

Najtrudniejsza sytuacja wystąpiła w miejscowości Trzcinica, gdzie niewielka rzeczka Młynówka gwałtownie wezbrała i zalała 200 budynków mieszkalnych.
W niektórych budynkach poziom wody przekraczał dwa metry. Mieszkańcy uciekali na wyższe kondygnacje lub na dach budynku. Strażacy z JRG PSP z Jasła przy pomocy łodzi ewakuowali 24 osoby z budynków mieszkalnych, gospodarczych i samochodów, które porwała woda.

W Jaśle na ul. M. Konopnickiej w wyniku gwałtownych opadów deszczu zalane zostały budynki mieszkalne i gospodarcze. W tym rejonie strażacy ewakuowali 22 osoby. W Skołyszynie ratownicy wyciągnęli mężczyznę, który został porwany przez wodę płynącą jezdnią. Na ulicy Towarowej powstało duże rozlewisko, które zalało hale produkcyjne, hurtownie, sklepy i budynki mieszkalne.

Do pomocy dla jasielskich strażaków zadysponowano kompanię przeciwpowodziową z województwa podkarpackiego „Rzeszów 1” i strażaków z łodziami z Komend Powiatowych PSP oraz żołnierzy z amfibiami z Nowej Dęby. Do likwidacji skutków gwałtownych opadów deszczu zadysponowano kompanie Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatów: strzyżowskiego, dębickiego, ropczyckiego, kolbuszowskiego, mieleckiego. Dodatkowo do Jasła przyjechała kompania przeciwpowodziowa z województwa mazowieckiego.
W usuwaniu skutków nawałnic zalanym mieszkańcom Jasła i Trzcinicy cały czas pomagają Wojska Obrony Terytorialnej.

28.06.2020 r. na tereny objęte zniszczeniami przybyli: poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec, starosta jasielski Adam Pawluś, p.o. komendanta powiatowego PSP w Jaśle mł. bryg. Piotr Śmietana, wójt Gminy Jasło Wojciech Piękoś, przedstawiciele samorządu Województwa Podkarpackiego.
30.06. na tereny zniszczone przez gwałtowne opady deszczu przybył Prezydent RP Andrzej Duda, przedstawiciele władzy rządowej i samorządowej.

Do dnia 1 lipca Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Jaśle otrzymało 1040 zgłoszeń o potrzebie interwencji.
Komendant powiatowy PSP w Jaśle dziękuje wszystkim strażakom PSP, OSP, żołnierzom WOT za pomoc w ratowaniu życia i mienia mieszkańców dotkniętych skutkami nawałnic.

Opracowanie: mł. bryg. Piotr Śmietana, bryg. Wacław Pasterczyk, KP PSP w Jaśle
Zdjęcia: mł. bryg. Piotr Śmietanabryg. Jan Szeląg, portale:  wirtualnejaslo.pl, terazjaslo.pl, jaslo112,