Ćwiczenia gminne w Błażkowej

5 października 2019 roku w miejscowości Błażkowa (Gmina Brzyska) odbyły się ćwiczenia Gminne jednostek OSP przy udziale zastępów JRG Jasło PSP. W ćwiczeniach wzięły udział wszystkie jednostki OSP z Terenu Gminy Brzyska (8 zastępów), 3 zastępy JRG Jasło.

Założeniem ćwiczeń był pożar Kościoła w Błażkowej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów OSP podano dwa prądy wody na dach kościoła i wprowadzono do budynku jedną rotę w aparatach ODO
w celu sprawdzenia czy nie ma osób poszkodowanych. Po dojeździe dodatkowych zastępów OSP zorganizowano punkt czerpania wody i przepompowywano wodę do zbiorników brezentowych. Po przybyciu zastępów JRG PSP Jasło ewakuowano osobę z wieży dzwonnicy oraz podano prąd wody z podnośnika SHD-25 na dach kościoła.

Celem ćwiczeń było: współdziałanie jednostek ochrony przeciwpożarowej w gaszeniu obiektu sakralnego, doskonalenie łączności przy dużej ilości zastępów, dostarczanie wody na duże odległości, zapoznanie z obiektem. Ćwiczeniami kierował dh. Piotr Wojdyła komendant gminny OSP.
Ćwiczenia obserwował mł. bryg. Piotr Śmietana zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Jaśle.

Po zakończeniu ćwiczeń w Domu Ludowym w Błażkowej odbyło się podsumowanie ćwiczeń,
na które przybyli: Maria Kurowska członek zarządu województwa podkarpackiego, Rafał Papciak wójt gminy Brzyska. W czasie podsumowania ćwiczeń Pani Maria Kurowska przekazała OSP Błażkowa 185250 złotych ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości na zakup lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz dodatkowy sprzęt.

Opracował, zdjęcia: mł. bryg. Piotr Śmietana, KP PSP Jasło