Opanowanie i zdecydowana reakcja strażaka zapobiegła tragedii

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski wyraził uznanie dla postawy jasielskiego strażaka, który potwierdził swoim zachowaniem, że strażakiem, ratownikiem jest się także poza służbą.

25 lutego 2019 roku na drodze wojewódzkiej nr 992 w Łężynach, po godzinie 19 kierowca samochodu ciężarowego z przyczepą, podczas włączania się do ruchu wymusił pierwszeństwo na kierującym osobową toyotą. 
Samochodem osobowym podróżował 37-letni strażak PSP wraz z córkami. Mężczyzna omal nie zderzył się z ciężarówką, która wyjechała tuż przed jego pojazd, jednak dzięki szybkiej reakcji, zdołał wyhamować. O zdarzeniu powiadomił dyspozytora numeru alarmowego 112, po czym kontynuował jazdę za samochodem ciężarowym próbując go zatrzymać.

Kierujący ciężarówką nie liczył się z bezpieczeństwem innych uczestników ruchu drogowego. Wyjeżdżając na drogę wojewódzką o mało nie doprowadził do wypadku wymuszając pierwszeństwo oraz zahaczył o znak drogowy. Nie mógł utrzymać samochodu na swoim pasie ruchu. Jadąc w kierunku Nowego Żmigrodu zjeżdżał na lewy pas, zmuszając jadące z przeciwnego kierunku samochody do usuwania się z drogi. 
Sytuacja była na tyle groźna, że jedna z kierujących, w obawie o swoje życie,widząc nadjeżdżającą zygzakiem ciężarówkę, zjechała na pobocze, wysiadła razem z pasażerką i obie odbiegły od auta na bezpieczną odległość.

 Kierujący ciężarówką 51-letni mieszkaniec Rzeszowa, w pewnym momencie stracił kontrolę nad zestawem pojazdów, w wyniku czego przyczepa znalazła się w rowie. Mimo tego usiłował dalej kontynuować jazdę. 
Dzięki szybkiej i zdecydowanej interwencji jadącego za nim strażaka, mężczyzna został zatrzymany. 37-letni mężczyzna odebrał kompletnie pijanemu kierowcy kluczyki oraz zawiadomił Policję. Pilnował także nietrzeźwego, do czasu przybycia funkcjonariuszy.

Człowiekiem, który zapobiegł tragedii na drodze okazał się mł.asp. mgr inż. Piotr Kosiba starszy dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Jaśle.

Opracowanie: KG PSP
Zdjęcia: archiwum KP PSP w Jaśle