Gminne ćwiczenia jednostek OSP i PSP w Błażkowej

5 października, w miejscowości Błażkowa w gminie Brzyska odbyły się ćwiczenia gminne jednostek OSP przy udziale zastępów JRG PSP Jasło. W ćwiczeniach wzięły udział wszystkie jednostki OSP z terenu gminy Brzyska (8 zastępów) oraz 3 zastępy JRG Jasło.

Założeniem ćwiczeń był pożar kościoła w Błażkowej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów OSP podano dwa prądy wody na dach kościoła i wprowadzono do budynku jedną rotę w aparatach ochrony dróg oddechowych w celu sprawdzenia, czy nie ma osób poszkodowanych. Po dojeździe dodatkowych zastępów OSP zorganizowano punkt czerpania wody i przepompowywano wodę do zbiorników brezentowych. Po przybyciu zastępów JRG PSP Jasło ewakuowano osobę z wieży dzwonnicy oraz podano prąd wody z podnośnika SHD-25 na dach kościoła.

Celem ćwiczeń było: współdziałanie jednostek ochrony przeciwpożarowej w gaszeniu obiektu sakralnego, doskonalenie łączności przy dużej ilości zastępów, dostarczanie wody na duże odległości, zapoznanie z obiektem. Ćwiczeniami kierował dh Piotr Wojdyła komendant gminny OSP w Brzyskach. Ćwiczenia obserwował zastępca komendanta powiatowego PSP w Jaśle, mł. bryg. Piotr Śmietana.

Po zakończeniu ćwiczeń w Domu Ludowym w Błażkowej odbyło się podsumowanie ćwiczeń, na które przybyli: Maria Kurowska, członek zarządu województwa podkarpackiego, Rafał Papcia, wójt gminy Brzyska. W czasie podsumowania ćwiczeń Pani Maria Kurowska przekazała jednostce OSP Błażkowa 185 250 złotych ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, na zakup lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz dodatkowy sprzęt.

Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Piotr Śmietana, KP PSP w Jaśle